אודות פוקוסינג

שלום, שמי בלה.

אני שמחה שאת מתענינת בפוקוסינג. המרכז שלנו מציע קורסים להכשרה בפוקוסינג המוכרים להסמכה בינלאומית בפוקוסינג ומתאימים להכשרת מטפלות יועצות או מאמנות

מהכרות מעמיקה למעלה מ9 שנים עם הכלי אני שמחה להנגיש לך את הידע שלי. וכמובן אשמח לענות על כל שאלותיך. אכפת לי לתת לך את המידע הנדרש לך ולכן אל תהססי לשאול.

אם אינך מכירה ולא שמעת מעולם על 'פוקוסינג', לא נורא, לא קרה שום דבר. רבות וטובות עדיין לא שמעו על כך. אכפת לי שכמטפלת/מאמנת/יועצת את תכירי גם 'פוקוסינג'. זו הזדמנות בשבילי, ואני גאה להכיר לך כלי טיפולי שונה טיפ טיפה מהכלים הקונבנציונאליים הלוגיים והמבניים שאת כבר בטח מכירה. יש בו בשורה. השונות שלו מתבטאת בכך שהוא יותר הומניסטי יותר פנומניסטי ויותר הוליסטי ויחד עם זאת עצמתי ומדויק להפליא. הוא משתלב בקלות עם כל כלי טיפולי אחר ומשדרג לאין ערוך כל קליניקה פעילה.

השתמשתי במילים גבוהות כי אני חושבת שכדאי להכיר אותם. הם מיטיבים להסביר את הערכים העומדים מאחורי השיטה ובעצם חושפים את ההשקפה ממנה צמחה.

יותר הומניסטי יותר פנומניסטי ויותר הוליסטי, מה זה? ואיך כל זה מתבטא בשיטה טיפולית אחת? ובכן:

הוליסטי הוא כוללני. כאשר גישה טיפולית נוגעת בכל הרבדים וראה באדם יצור אינטגרטיבי שלם שהוא לא רק גוף ולא רק רגש או לא רק שכל יש לה את הכוח ליצור הרמוניה ושלמות טובים יותר בין כל החלקים. האחדות הפנימית הזו היא מודל לבריאות פיזית ונפשית כאחד.

הומניסטי הוא אנושי. הוא רואה את האדם כיצור בעל חרות עצמאית על החיים שלו. כל אחד הוא מלך ורשאי לבחור את החיים שלו ואת טובתו. הכבוד והאמון שהשיטה הזו רוחשת למטופלים שלה היא כלי רפוי בפני עצמו.

פנומניסטי הוא הסוביקטיביות בה הפרט חווה את עצמו ואת העולם בהתאם לחויות אותם צבר מרגע לידתו במשך כל ימי חייו. היחודיות של כל פרט יכולה להשאר . הנפרדות שלו חשובה ומתקבלת. אין צורך לשנות שום דבר במטופל או במציאות על מנת שהמטופל ירגיש טוב יותר. כפי שהוא, הוא זכאי ליחס חיובי ללא תנאי.

השילוב של שלשת הפרמטרים האלו בגישה טיפולית אחת מקנים לה עצמות רפוי בלתי רגילות ומעבר לכך הם מקנים למטופל רווח משני המתבטא ביצירת יחסים תוך אישיים ובין אישיים מוצלחים מאוד.

האופן בו כל רכיבים הטיפוליים מתגלמים בטכניקה שהיא די גאונית ופשוטה הוא בשיח האינטגרטיבי הנותן מקום למה שמעבר לקוגניציה ולמידע המפורש. הוא מתיחס לרמזים ולמידע סמוי העולה מתחושות פיזיות אותם המטופל חווה ומרגיש בהתאם לסיטואציה או בעיה ומשם הוא דולה את המידע המדויק וממזג אותו עם המידע הקיים. תהליך זה מביא לחוית שלמות ורפוי הכוללים שנויים בהתנהגות וביחסים.

כאן את יכולה להעזר בהדגמה קטנה מחדר הלימוד:

בבואי להכיר לקהל חדש ומתענין את תרפית ההתמקדות, כצעד ראשון אני מסבה את תשומת לבם אל מה שג'נדלין מכנה "התחושה המורגשת".

כיצד?

אנו יושבות במעגל  שקט, מי שמעונינת מוזמנת לעצום את עיניה וכולן עוקבות בדומיה אחרי ההנחיה,  בעזרתה אנו מביאות את תשומת הלב פנימה והולכות עם התודעה אל מה שמבקש את תשומת לבנו באותו רגע.

אני שואלת : מהי התחושה שחיה בתוכי ברגע זה ומבקש את תשומת ליבי כרגע ?

שלל התשובות לשאלה זו הוא מגוון ביותר:

מתח באיזור הכתפיים,

נעימות בנקודות ההשענות,

כיווץ בסרעפת,

התרחשות עמומה בחזה,

פעימות לב מואצות,

מועקה, ועוד,,, ועוד על זה הדרך…   

בלי יוצא מן הכלל כולנו יכולות לשים לב לתחושות שונות המצויות בגופנו וקוראות לתשומת לבנו , תחושות אלו הנמצאות עמנו דרך קבע מכונות ע"י ג'נדלין "תחושות מורגשות", כל תחושה מורגשת כזו היא עדות למשהו שמתרחש באיזור הלימבי או ההשרדותי במוחינו.

הידעת, כי כל מצב או בעיה ואפילו כל מערכת יחסים מעוררת בגופינו תחושה פיזית מורגשת משלה? התחושות הללו מהוות מקור מידע אדיר המדייק את מצבינו הרגשי בכל רגע נתון, ומביאות בדיוק רב את המידע הנדרש לנו לפתרון הבעיה או לשינוי המצב.  ולמרות שהתחושות הללו מופיעות בגופינו כתחושה פיזית לחלוטין, הן נבדלות מתחושות פיזיות רגילות כמו: קור, חום, רעב או כאב והן מקפלות מידע מרומז. יש בהם תחושה של מורכבות והן נוגעות בתכנים חשובים הנחוצים לנו לשינוי ולריפוי.

נמצא בקשר ישיר עם המוחות האחוריים והעמוקים יותר שהם המוח הלימבי והמוח ההשרדותי ומשם הוא משגר את המידע הנדרש. מידע זה כאשר הוא הופך בתהליך התמקדות למידע מפורש מהוה מקור בלתי נדלה לרפוי ולשנוי.

יוצא אם כן:
שההתמקדות היא טכניקה פשוטה וגאונית להעברת המידע הסמוי  לגלוי. או, במילים אחרות הפיכת המידע המרומז בתחושות פיזיות די עמומות למידע חדש ומפורש המדייק את הבנתינו על הבעיה או המצב ותורם בצורה משמעותית ונכרת להצלחת הטיפול. כך שהתמקדות מהווה משאב בעל עצמה טיפולית אדירה, באמצעות תקשורת חיובית ומקרבת.

אודות המנחה

בלה רובינשטיין היא פסיכותרפיסטית MBA ויועצת מינית. מוסמכת להוראת פוקוסינג ע"י המכון הבינלאומי בהתמקדות. ומנהלת את מרכז פוקוסינג למשפחה. בעברה עשרים שנות וותק בחינוך והדרכה פדגוגית ולמעלה מ6 שנים וותק ביעוץ והכשרה טיפולית. בלה מתמחה בטיפול ליווי והנחיית זוגות ופרטיים בתהליכים תוך אישיים ובין אישיים במיומנות רבה.

מקום ומחיר

הקורס מוכר כחלק מתהליך ההסמכה על ידי המכון הבינלאומי להתמקדות. בהיקף 80 שעות אקדמאיות ומתקיים בביתי רח' אמרי בינה 12.   בימי שני בוקר. השעות: 9:30 – 2:00  המחיר : 4,600 ₪ לכל הקורס. מס' מפגשים חמש עשרה.